تبلیغات
فیزیک سال اول دبیرستان


بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 5 بهمن 1389

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستداران فیزیک

با توجه به وجود مطالبی در فیزیک که هنوز آنهارا نمیدانیم وبلاگ dez-physic در نظر دارد تا دانستنیهای فیزیک را در 3 بخش مجزا ارائه دهد

 

توجه شمارا به بخش اول این موضوع جلب میکنم:


دانستنیهای فیزیک(1)

     ١.مردم در گذشته فکر می‌کردند که می‌توان با پیچیدن یک تخم‌مرغ در یک روسری و چرخاندن آن به دور سر ، آنرا بپزند!  گالیلئو گالیله (یکی از دانشمندان قدیم) عملا این آزمایش را انجام داد ، اما فقط یک چیز گیرش آمد ، یک تخم‌مرغ خام در وسط صورتش! 

      ٢.در سال ٢٠٠٠ یک شرکت اتومبیل‌سازی یک عروسک کانگورو بو نام روبورو را برای آزمایشات تصادف طراحی کرد. آنها می‌خواستند بدانند که وقتی  کانگوروها با اتومبیل تصادف می‌کنند ، چه اتفاقی برایشان می‌افتد. زیرا در استرالیا تصادف کانگوروها با اتومبیل بیشتر از تصادف انسانها با اتومبیل بوده است!

  ٣.در سال ١٨٨٠ در امریکا فردی به نام دنیل راگلز تلاش کرد تا با منفجر کردن ابرها رعد- و برق تولید کند. در واقع انفجار هیچ تاثیری بر ابرها نداشت ، چون آن ابرها به هر حال می‌باریدند. راگلز فقط یک آدم با افکار خیس خورده بود!

  ۴.کولودیون یک ماده بسیار اشتعال پذیر است. یک مخترع امریکایی به نام جان وسلی هایت از این ماده برای ساخت یک نوع پلاستیک به سلولوئید ساخت. از سلولوئید در ساخت توپهای بیلیارد ، فیلم ، دکمه و دندان مصنوعی استفاده می‌شد!

  ۵.در سال ١۵٠٠ حکیم چینی وان‌هو ، آزمایشی شجاعانه اما دیوانه‌وار انجام داد : او ۴٧ موشک ار به زیر صندلی خود بست و موشک ها را روشن کرد و ... تکه بزرگه‌اش گوشش شد!

  ۶.توماس ادیسون هلی‌کوپتری را آزمایش کرد که با مواد منفجره کار می‌کرد. نتیجه این شد که جرقه‌ای کوچک کل آزمایشگاه او را ریز ریز کرد!

  ٧.در سال ١٩٩٩ ، ١۴ قطار به همراه ٢٠٠٠ مسافر خود به دلیل درب آلومینیومی که بین شکاف ریل گیر کرده‌بود معطل شده بودند!

  ٨.درسال ١٧۵٠ فیزیکدانی به نام ویلیام واتسون ، جریان برقی را به یک زنجیره آدم که دستهای یکدیگر را گرفته بودند ، وارد کرد. به این ترتیب همه افراد را برق گرفت! 

سوزن و کاغذ !

چگونه می‌توان با یک سوزن ، یک کاغذ را در هوا نگه داشت ؟ 

ابتدا باید مرکز کاغذ را پیدا کنید . سپس سوزن را در آن نقطه (بدون سوراخ شدن کاغذ) قرار دهید و مشاهده کنید! کاغذ بدون افتادن می‌ایستد !

دلیل علمی : وقتی در مرکز کاغذ سوزن را قرار می‌دهید ، سوزن تکیه‌گاه کاغذ می‌شود ، یعنی اگر هر طرف کاغذ بخواهد به   زمین بی‌افتد ، طرف دیگر نمی‌گذارد!

 

آذرخش!

آذرخش یک جرقه الکتریکی بزرگ است که توسط نوعی از الکتریسیته به نام الکتریسیته ساکن ایجاد می شود. این نوع الکتریسیته بر اثر مالش ذرات گرد و غبار ایجاد می شود این نوع الکتریسیته فقط وقتی می تواند صاعقه ای را تولید کند کهکه بسیار قوی شده باشد. 

اولین فردی که به فکر مطالعه درباره آذرخشها افتاد ، ویلیام استرجن (1850-1783) بود. او به همراه پدرش هر روز به گدایی می رفت تا خرج زندگیشان را درآورند. او حتی یک روز هم به مدرسه نرفته بود. اما او بالأخره این موضوع را کشف کرد.

در قدیم بعضی از مردم فکر می کردند هیچ وقت آذرخش دوبار به یک محل اصابت نمی- کند اما در سال 1899 مردی در تورنتوی کانادا بر اثر اصابت آذرخش کشته شد. در سال 1929 ، پسر این فرد درست در همان نقطه بر اثر اصابت آذرخش کشته شد. حتما خودتان می توانید حدس بزنید در سال 1949 بر سر نوه آن مرد چه آمده است! 


طبقه بندی: مطالب فیزیک، 
برچسب ها: دانستنی های فیزیک، بخش 1، بخش اول، دز فیزیک، dez physic،
ارسال توسط کامی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی