تبلیغات
فیزیک سال اول دبیرستان


بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 5 بهمن 1389
استفاده از امواج مغناطیسی در درمان سرطان
سرطان را می توان از این پس سوزاند زیرا دانشمندان دانشگاه کالج لندن موفق به ابداع شیوه ای شده اند که در آن از پالسهای مغناطیسی در نابودی تومورهای سرطانی استفاده می شود.

استفاده از امواج مغناطیسی در درمان سرطان

 

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان دریافته اند می توانند سلولهای سرطانی را با استفاده از ذرات كوچك مغناطیسی محاصره كرده و با ایجاد میدان مغناطیسی در اطراف این ذرات موجب داغ شدن آنها و در نهایت سوختن سلولهای سرطانی شوند.

آزمایشهای این شیوه بر روی موشها نشان داده كه حرارت ذرات اكسید آهن را می توان تا 6 درجه بالاتر از درجه بدن جاندار افزایش داد و این همان درجه حرارتی است كه منجر به مرگ سلولها خواهد شد.

محققان امیدوارند با استفاده از این شیوه بتوانند تومورهای سرطانی را در بدن هدف گرفته و بدون آسیب رساندن به نسوج سالمی كه در اطراف سلولهای بیمار قرار دارند، تومورها را با استفاده از حرارت از بین ببرند و به این شكل آثار جانبی درمانهای رایجی مانند شیمی درمانی یا پرتو درمانی را در روند درمان سرطان كاهش دهند.

به گفته دانشمندان می توان این ذرات آهنی را با استفاده از سلولهای بنیادین برگرفته از مغز استخوان فرد بیمار به داخل تومورها هدایت كرده و در آنجا با ایجاد حرارت منجر به مرگ تومورها شد. "سام جینز" از دانشگاه كالج لندن می گوید در صورتی كه حرارت این ذرات را تا 43 درجه افزایش دهیم، سلولهای سرطانی شروع به مردن می كنند زیرا حرارت عادی بدن انسان 37 درجه است و 43 درجه می تواند برای مرگ سلولهای سرطانی درجه حرارت مناسبی باشد.

بر اساس گزارش تلگراف، دانشمندان همچنین ابزاری را به منظور شلیك امواج مغناطیسی متمركز ابداع كرده اند كه منجر به ارتعاش شدید ذرات آهنی و در نهایت ایجاد گرما می شود. امید می رود با استفاده از این شیوه جدید بتوان به مبارزه با بیماری سرطان ریه پرداخت.


منبع:خبرگزاری مهر

بازپخش : دز فیزیک 


طبقه بندی: مطالب فیزیک، 
برچسب ها: سرطان، استفاده از امواج مغناطیسی در درمان سرطان، دز فیزیک، dez physic،
ارسال توسط کامی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی