تبلیغات
فیزیک سال اول دبیرستان


بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 6 بهمن 1389
خورشید گرفتگی جزئی از فضا
این اولین باری است که رصد خانه پویایی خورشیدی ناسا به چنین رویدادی دست میزند. به تاریخ 7 اکتوبر 2010 رصد خانه فضایی ناسا برای اولین بار عبور ماه را زمانی که ماه نو مستقیمأ بین سفینه و خورشید می گذشت (در مدار هماهنگ با زمین) رصد نمودخورشید گرفتگی جزئی از فضا

خورشید گرفتگی جزئی از فضااین اولین باری است كه رصد خانه پویایی خورشیدی ناسا به چنین رویدادی دست میزند. به تاریخ 7 اكتوبر 2010 رصد خانه فضایی ناسا برای اولین بار عبور ماه را زمانی كه ماه نو مستقیمأ بین سفینه و خورشید می گذشت (در مدار هماهنگ با زمین) رصد نمود.رصد خانه پویای خورشیدی خورشید را در طول موج های بسیار شدید فرابنفش رصد میكند و به همین علت ماه تاریك در این تصویر كسوف جزئی را ایجاد نموده است.
با اینكه برای رصدگران این تصاویر از زیبایی و جالبی خاصی برخوردار است، اما برای تیم علمی رصدخانه پویایی ارزش عملی دارد. كارل شریجویر از آزمایشگاه اخترفیزیك و خورشیدی لوك هید- مارتین می گوید: " لبه های بسیار تیز قرص ماه به ما فرصت میدهد تا خصوصیات داخل مدار تلسكوپ را اندازه گیری كنیم؛ یعنی انكسار نور روی اپتیك ها را تصحیح نموده و رشته های عظیم روی تصویر را فیلتر كنیم. "به محض تعیین این خصوصیات، متیوانیم اطلاعات بدست آمده را جهت تصحیح داده های مان برای اثرات ابزاری بكار برده و تصاویر بعدی را به مراتب واضحتر بگیریم."


 


طبقه بندی: مطالب فیزیک، 
برچسب ها: خورشید گرفتگی جزئی از فضا، خورشید گرفتگی، خورشید، فضا،
ارسال توسط بهنام رنجبر
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی