تبلیغات
فیزیک سال اول دبیرستان


بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 9 بهمن 1389
اردیبهشت 89 -خودروی ضد كربن چینی، قرار است اولین خودروی دنیا باشد كه مانند برگ، دی‌اكسید كربن مصرف می‌كند و اكسیژن آزاد می‌نماید

بهنوش خرم‌روز: به نظر می‌رسد یك شركت خودروسازی چینی تصمیم گرفته هر ایده ناپخته‌ای را برای طراحی یك خودروی دوستدار محیط زیست به كار گیرد، حتی اگر لازم باشد كه قوانین فیزیك‌دانان را دور بریزد.

http://khabaronline.ir/images/2010/4/saic-leaf-concept-660x396.jpg

بر اساس گزارش وایرد، شركت خودروسازی شانگهای قرار است با ایده خودرویی به نام یه‌زی (كه در لغت به معنای برگ است) به نمایشگاه خودروی 2010 شانگهای بیاید. یه‌زی با یك لایه پلاستیكی پوشانده شده،‌ از انرژی قابل تجدید استفاده می‌كند و مهم‌تر این كه اكسیژن دفع می‌كند. بدین ترتیب، یه‌زی اولین اتومبیل ضد كربن دنیا خواهد بود.


دلیل نام‌گذاری این خودرو، سقف برگ‌مانند آن است كه محل نصب سلول‌های نوری است. نكته جالب‌تر،‌ توربین‌های چرخ‌هاست. به گفته شركت سازنده،‌ این چرخ‌ها هنگام حركت خودرو، برق تولید می‌كنند. چهارچوب شاسی هم از فلز و مواد آلی ساخته شده و دی‌اكسید كربن هوا را می‌گیرد و با استفاده از آن در یك سلول سوخت میكروبی، بخار آب ساتع می‌كند.


به ادعای این شركت، خودروی یه‌زی می‌تواند دی‌اكسید كربن حاصل از مصرف برق خودش را تبدیل به نیروی الكتریكی كند كه باز مورد مصرف خود خودرو قرار می‌گیرد.


البته بسیاری از این اطلاعات به طور غیرمستقیم منتشر شده است و خود شركت مستقیما هیچ اطلاعات دقیقی را منتشر نكرده است، چه برسد به این كه توضیح بدهد تمام این تبدیل‌ها طی چه فرایندی صورت می‌گیرند.


اسپنسر كانگ، مهندس خودرو و متخصص سوخت‌های جایگزین درباره این اطلاعات معتقد است كه همه این‌ها،‌ راه‌های ممكن تولید نیروی الكتریكی هستند، اما به سختی می‌توان آن‌ها را در یك خودرو به كار برد. كانگ معتقد است منظور از چهارچوب ساخته شده از فلز و مواد آلی،‌ باید شبكه‌ای میكروسكپی باشد كه در حال حاضر در مطالعات، برای ذخیره هیدروژن در سلول سوخت ماشین‌ها به كار می‌رود.مشكل اینجاست كه این شبكه برای ذخیره هیدروژن گرمای زیادی آزاد می‌كند، بنابراین نیاز به یك سیستم خنك‌كننده قوی خواهد داشت.


كانگ در مورد توربین‌های درون چرخ‌ها معتقد است كه چنین سیستمی بیشتر از آن كه تولید انرژی داشته باشد، باعث افزایش وزن خواهد شد. البته در شرایطی مانند ترمز گرفتن و یا حركت در سرازیری‌ها، ممكن است چنین توربین‌هایی به كار بیایند، اما دقت لازم در مهندسی چنین توربین‌هایی، ‌در واقع اجرای آن‌ را غیرعملی می‌سازد.


در مجموع به نظر می‌رسد كه این خودرو باید قوانین فیزیكی كه ما می‌شناسیم را زیر پا بگذارد. در غیر این صورت، ‌انرژی كه باید صرف گرداندن سیستم‌هایش نماید، از انرژی مورد نیاز خود خودرو بیشتر خواهد بود.


با این حال، شركت شانگهای اعلام كرده كه به زودی جزییات مربوط به این خودرو را اعلام خواهد كرد. البته این خودرو هنوز یك ایده است و تا رسیدن به تولید فاصله بسیاری دارد. 


طبقه بندی: مطالب فیزیک، 
برچسب ها: خودروی گیاهی، کربن دی اکسید، فیزیک سال اول متوسطه، دبیرستان، دز فیزیک، دزفول، dez physic، dezfool، dezful،
ارسال توسط کامی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی